Напоминание

Food and Drink


Автор: Минашкина Наталья Александровна
Должность: учитель английского языка
Учебное заведение: МБОУ "Многопрофильная школа №17 имени маршала инженерных войск А.И. Прошлякова"
Населённый пункт: Рязань
Наименование материала: Конспект урока английского языка
Тема: Food and Drink
Раздел: среднее образование





Назад





План – конспект урока английского языка в 6 «Д» классе.

Автор: учитель английского языка МБОУ «Многопрофильная школа

№17 имени маршала инженерных войск А.И. Прошлякова»

Минашкина Наталья Александровна.

Тема урока: «Food & Drink»

Цель урока:
- организация учебной деятельности учащихся, направленной на освоение во всех видах речевой деятельности лексических единиц на тему «Еда и напитки»;
Задачи:

Обучающие:
- повторение изученных и введение новых слов, обозначающих продукты питания и напитки; - активизация навыка диалогической речи на основе изученной тематической лексики; - активизация грамматиче ских навыков путем и с п о л ь з о в а н и я исчисляемых/неисчисляемых существительных, неопределенных местоимений some/any, much/many, (a) few/(a) little.
Развивающие:
- развитие умения общаться на иностранном языке; - развитие лексических навыков (еда и напитки); - развитие навыков аудирования и чтения; - развитие умения выражать свои мысли и аргументировать свою точку зрения.
Воспитательные:
- воспитание интереса к иностранному языку; - воспитание уважения к традициям страны изучаемого языка; - воспитание умения вежливого общения с людьми.
Тип урока:
комбинированный урок с использованием ЭОР;

Формы работы учащихся:
фронтальная, индивидуальная, групповая.
Оснащение урока
:  учебник Spotlight 6 (student`s book);  class CD к учебнику;  карточки со словами на тему «Еда» для физкультминутки;  презентация на тему «Еда и напитки»;  экран;  мультимедийный проектор.

Ход урока

I.

Вводный этап.

1)

Организационный момент и приветствие.
- Stand up, please. Good afternoon, dear students! - Good afternoon, dear teacher. - I am very glad to see you! How are you? - We are fine, thank you. And how are you? - I’m fine, thanks. What date is it today? - Today is the twenty-first of April. - Who is absent today? - Today …, … are absent. - Ok, thank you. Let’s begin our lesson!
2) Сообщение цели урока.
-Dear friends, today we are going to discuss an interesting topic. Tell me, please, do you go to the shop every day? - Yes, we do. -What do you buy in the shop most often? - Bread, butter, milk, tea, vegetables. - So, how do you think what we are going to speak about? - Food and drinks! -Yes, you are right!

3). Фонетическая зарядка.
Let’s start our lesson with the phonetic drill. Look at the board and repeat after me:
[

]: cheese, chicken, chocolate;

[
ʃ
]: fish, sugar, fresh;

[æ] apples, ham, jam;

[
ɔ
]: olive oil, coffee, yoghurt.

II.

Основной этап.

1). Включение учащихся в речевую деятельность, активизация

изученной ранее лексики
Dear friends, open your books on page 86 and let’s look at the presentation and see how many words connected with food you remember. Say the words and then fill in the missing letters. Then listen, check and repeat the words. Now let us classify all these items into a few categories: fruit, meat, vegetables, drinks, dairy products. Please, have a look at Ex. 1b. Let’s work in chain. Everyone chooses an item from the picture and asks a classmate if he/she likes it or not. And don’t forget to say about your idea of the product – add an adjective. For example: A: Do you like fish? B: Yes, it’s delicious!/ No, it’s horrible!
2)

Физкультминутка

Учащиеся делятся на три команды, каждая команды получает буквы, из которых необходимо составить по три слова на тему «Еда». Побеждает команда, которая первой запишет эти слова на доске.
3). Грамматика.

3.1. Countable and Uncountable nouns

(Исчисляемые и неисчисляемые существительные)
Dear students, I would like to tell you about my shopping yesterday. Listen and remember the information. Yesterday I went to the supermarket. I bought
three
tomatoes,
five
bananas,
ten
eggs,
two loaves
of bread,
two cartons
of milk, and
a kilo
of cheese. And now answer my questions. How
many
tomatoes did I buy? How
many
bananas did I buy? How
many
eggs did I buy? How
much
bread did I buy? How
much
milk did I buy? How
much
cheese did I buy? Why do we say many with tomatoes, bananas, and eggs? Why do we say much with bread, milk, and cheese? Look at the board and you will see the classification of nouns into countable and uncountable. Write down the rule, please. Look at the picture on page 86 and classify the words into countable and uncountable.

3.2. Обобщение правил употребления исчисляемых и неисчисляемых

существительных с неопределёнными местоимениями some/any,

much/many, a few/ a little
Now look at Ex. 3 and read the examples given. Then try to formulate the rule about using a little and a few/ some and any. Let’s write down this rule. Look at the presentation. Let’s work in pairs. Ex. 3 b p. 86. Look at the picture and ask and answer questions using much/many, some/any, a little/a few.
III.

Завершающий этап.

1. Рефлексия (подведение итогов урока). Информация о домашнем

задании, инструктаж по его выполнению.
- Dear students! Our lesson is coming to the end. Tell me, please, what have you learnt today? - We can speak about food and drinks and use much/many, some/any, a little/a few. - Very good. Your marks for the lesson are… Write down your homework, please. Your task is to read the text on page 87 (SB) about British traditional food and get ready to answer questions about it. In your Workbooks do Ex. 1 and Ex. 2 on page 53 (Tick the items you see in the picture and chose the correct variant among much/many, some/any, a little/a few. Please, stand up. Good bye, dear friends! - Good bye, dear teacher.


В раздел образования