Напоминание

There is very little milk in his coffee


Автор: Газизова Рамиля Аскатовна
Должность: учитель английского языка
Учебное заведение: МОБУ СОШ с.Саитбаба
Населённый пункт: Гафурийский район,Республика Башкортостан
Наименование материала: методическая разработка урока
Тема: There is very little milk in his coffee
Раздел: среднее образование





Назад




Технологическая карта

Автор: учитель английского языка Газизова Р.А.

Учебное заведение: МОБУ СОШ с. Саитбаба Гафурийского района РБ

Тема: There is very little milk in his tea .

Тип урока: урок закрепления и открытия нового знания (УМК Happy English K.Kaufman M.Kaufman)..

Класс: 6

Предмет: английский язык

Дата: 17 декабря 2015 год.

Цель урока: развитие навыков употребления изученной ранее лексики во всех видах речевой деятельности, развитие

мотивации учащихся к дальнейшему изучению темы «I am hungry».

Ожидаемые результаты : после проведения урока (занятии) учащиеся научатся употреблять обороты there is / there

are с количественными местоимениями используя лексику по теме «Еда и напитки»

Основное содержание темы :

лингвистический компонент: ЛЕ по теме «еда и напитки»,фразовые обороты there is /there are,в утвердительной

,отрицательной и вопросительной формах, вопросителные слова how many/how much .

виды речевой деятельности: говорение, аудирование, чтение, письмо.

Задачи урока:

Практические:

активизация употребления оборота there is/ there are, местоимений many, much, a lot of, how many/how much

развивать навыки устной речи по теме

вовлечь учащихся в активную речевую деятельность на уроке путем использования современных средств

обучения и различных организационных форм работы.

Развивающие:

способствовать развитию логического мышления, памяти, внимания и умения анализа и сравнения.

создавать благоприятный психологический климат;

способствовать развитию творческой деятельности;

развивать аналитико-синтезирующее мышление;

Воспитательные:

• учить детей проявлять интерес к стране изучаемого языка;

• повысить мотивацию к изучению иностранного языка;

• осуществлять эстетическое воспитание учеников;

Планируемые результаты деятельности учащихся :

Предметные: распознавание и употребление в речи лексических единиц по теме. Закрепление фразового оборота there

is / there are,в утвердительной ,вопросительной и отрицательной формах c количественными местоимениями .

Закрепление лексики.

Метапредметные: использование различных способов сбора, обработки, анализа, организации, передачи и

интерпретации информации в соответствии с коммуникативными и познавательными задачами.

Личностные: развитие навыков сотрудничества со взрослыми и сверстниками в разных социальных ситуациях

Этап урока

Деятельность учителя

Деятельность учеников

Используемые

образовательные ресурсы

I.Организационный

момент

Good morning, boys and girls!

I am glad to see you.

You may sit down.

Ok, pupils, who is on duty

today?

What date is it today?

What day of the week is it?

Who is absent today?

What was your homework for

today?

Thanks for your report.

Sit down, please.

Now look at the screen,

please. Compare them and try

to make up sentences.

How do you think What will

be the topic of our lesson?

What must we learn?

Yes, you are right. The topic of

our lesson is “There is very

little milk in his coffee”

Good morning, dear teacher,

we are glad to see you.

I’m on duty …

Today is the 17

th

of December.

It is Tuesday.

Everybody is here.

Some of us will speak about

his/her favourite food, some

pupils will act out the

dialogues, the others will

recite the poem.

There is much/little milk in the

bottle.

There are many/ few apples in

the bucket.

Few and little

Слайд 1

Слайд 2

Слайд 3

Слайд 4

II. Фонетическая зарядка:

First let’s warm up our

tongues. Look at the board.

The letters ew give the sound

[ju:] All together repeat after

me, please! Few, new, drew,

blew, knew, crew.

Дети повторяют хором

Повторение изученной

лексики по теме Еда и

напитки

Pupils, now I would like to

know , how well you know

the words about food and

drinks.

Name the dairy products,

(vegetables, fruit, drinks,

sweets) please.

OK, well done!

-milk, cheese, soured cream,

an ice-cream etc

-potato, cabbage, carrot,

onion, tomato, cucumber,

beetroot etc

- apple, banana, orange,

grapes, melon, pine-apple,

water melon, pear etc

- tea, coffee, juice, water,

mineral water, coke etc

- sweets, chocolate, cake, ice-

cream etc

Слайд 5

III Речевая зарядка:

В режиме T-P1, T-P2…

T: Now answer my questions,

please.

-Do you like vegetables?

Why?

-What is your favourite food?

- What national food and

drinks of Bashkir people do

you know? (Russian, English)

- What is bad for your health?

etc

-Yes, I do. Because they are

good for me

-

- kumis, chak-chak, honey etc

- borch, blintzes, pelmeny etc

- tea, toast, marmalade etc

- sweets, fat, cola, salt etc

IV Проверка домашнего

задания

Speak about your favourite

food

Recite the poem, please. Who

wants?

Act out the dialogues in

pairs:”At the cafe”

Thank you very much. Whose

answer was the best? Do you

have any questions? If not let’s

continue our lesson.

2-3 сильных ученика

рассказывают

2-3 по желанию учащихся

4-6 учащихся

V Основная часть

Аудирование.

Do you want to know about

the English what they have

for breakfast?

Now I’ll give you the

cards. Listen to the speaker

twice. Then read the

questions and try to choose

the correct answer. Are you

ready?

Now change your cards,

look at the key on the

screen and check.

The pupils who has 9 right

words your marks will be

5, 8 words-4, 6-7 words-3

Yes, we are.

Слайд 6

См. книга для учителя для 6

класса (авт.-сост. Г.Н.

Лебедева, М.Глобус, 2007)

Повторение

At the previous lesson

we’ve taken the words

many, much, a lot of. Let’s

revise them.

Look at the screen, fill in

the gaps with many or

much.

Tell me, please. In which

sentence it is better to use a

lot of?

Дети подходят к экрану и

пишут необходимое слово,

затем прочитают вслух.

There is a lot of sugar in my

tea. (much не употребляется

в утвердительных

предложениях)

Слайд 7

Ознакомление с новым

грамматическим

материалом и первичная

активизация

OK, open your books on

page 118. Read the rule.

Do you understand? Do

you have any questions? If

so answer my questions:

Сильные учащиеся

объясняют новую тему

слабым

When do we use the word

FEW? … LITTLE?

Good for you!

a)Now let’s do the ex.2, p.

118 Read the sentences

using few or little and

translate them into Russian

b) Let’s do the task on the

screen. Fill in…

With countable nouns

With uncountable nouns

Вместо точек пишут few or

little

Слайд 8,9

Физминутка

Now let’s have a rest.

I’ll say the names of

vegetables and fruits. If I

say the name of vegetable

you will clap twice, if you

hear the name of the fruit

you will clap your hands

three times.

Дети выполняют.

Работа в парах

Работа в группах

Work in pairs. Find ten

differences in the pictures and

then say the sentences

according to the models

Ex. 9, p. 120

You are very clever pupils!

Now let’s work in three

groups. I’ll give you the cards

with the words. Your task is to

put them in correct order. Then

make up affirmative, negative

and interrogative sentences.

Do you understand?

Дети находят различия и по

очереди описывают

предметы на картинках

Для 1-ой группе There is

some cheese on the plate.

2) There are many apples on

the table.

3) There is little milk in the

bottle.

Чтение с извлечением

необходимой информации

Now let’s do exercise 10, on

page 120.

Read the text and choose the

right answer.

Who wants to read?

I think there is no problem

with family breakfasts,

lunches and dinners when you

have a lot of food in your

fridge. Do you agree with me?

But Betsey has a lot of

problems. Why does Betsey

have them? Find the answer in

the text

Thank you, well done!

Один ученик читает, другие

слушают

Затем по очереди читают

вопрос и выбирают

правильный ответ

Yes, we do.

Because every member of the

family eats only certain kinds

of food.

V. Рефлексия

The lesson comes to the end

and I’m very pleased with

you. You worked hard. Thank

you very much. Do you like

our lesson?

What have we learnt at the

lesson?

Finish the sentences: Now, I

can/ Now, I know

Yes, we do.

We’ve learnt the words: few

and little.

Now, I can use the word few

with countable nouns

Now, I know to use the word

little…etc

Слайд 10



В раздел образования