Напоминание

"Ролевая игра на уроках иностранного языка как повышение коммуникативной и познавательной деятельности ученика на уроках английского языка".


Автор: Ляпунова Ирина Валерьевна
Должность: учитель английского языка
Учебное заведение: МБОУ "Средняя общеобразовательная школа №8 им.А.Н. Ленкина"
Населённый пункт: г. Горно-Алтайск
Наименование материала: методическая разработка
Тема: "Ролевая игра на уроках иностранного языка как повышение коммуникативной и познавательной деятельности ученика на уроках английского языка".
Раздел: полное образование





Назад




Ролевая игра используется для решения комплексных задач усвоения нового,

закрепления материала, развитие творческих способностей, формирования

общеучебных умений, дает возможность учащимся понять и изучить материал с

различных позиций.

В основе учебной ролевой игры лежат общеигровые элементы: наличие

ролей, ситуаций, в которых происходит реализация ролей, различные игровые

предметы. Однако, в отличие от других игр, в том числе и от игр обучающего

характера, ролевая игра обладает индивидуальными, присущими только этому

виду учебной работы чертами, без наличия которых игра не может считаться

ролевой: моделирование в игре приближенных к реальным условий, наличием

конфликтных ситуаций, обязательной совместной деятельностью участников

игры, выполняющих предусмотренные условиями игры роли.

Ролевая игра – метод обучения и воспитания личности. Она полезна именно

потому, что позволяет ее участникам раскрыть себя, научиться занимать активную

позицию. Роли распределяются с учетом уровня знаний, сформированности

навыков и умений владения иностранным языком.

Урок - ролевая игра «Экология нашего города»

Цели урока:

1.Развитие умений коллективной познавательно- поисковой деятельности.

2.Актуализация знаний (усвоенных ранее школьниками при изучении других

дисциплин) о влиянии человека на окружающую среду.

3.Обучение этике дискуссионного общения.

Задачи урока:

1. Обучающие: самостоятельное применение уже имеющихся знаний;выработка

умения решать практические задачи путем логико-аналитического решения.

2. Воспитательные: воспитание умения общаться; воспитание творческого

подхода к выполнению задания; формирование бережного отношения к природе.

3. Развивающие: привитие умений и навыков групповой и самостоятельной

работы; развитие культуры речи; развитие интеллектуальных умений.

Подготовка к уроку:

1.Снять короткий репортаж из одного из дворов города, показывая беспорядок

около мусорных контейнеров и неблагоустроенность двора.

2. Приготовить фломастеры и листы ватмана для работы пресс-центра.

Ход урока:

1. Организационная часть.

Good morning, boys and girls! Today we are going to have a role-play devoted to

ecological problems of our town. It will be a kind of a conference. You will be given

special cards – instructions, please, follow them. We should share the roles. In our

conference we will have:

The director of the Power Station, the representative of communal service of our town,

the main ecologist of the town, the doctor of one of the town hospitals, the reporter,

representatives of “Green Peace”, press- center of the conference, all the rest will be

playing the audience (you will also have special instructions).

2. Основная часть:

После распределения ролей учащиеся получают карточки- инструкции.

Количество ролей зависит от количества учащихся в группе.

The director of the Power Station.

Tell about your power station, what you do in order not to pollute the environment,

what problems you should solve to save the nature. Tell about the level of water

pollution in the area of the station (use the information you were given during our

lessons. Be polite and ready to answer the question about different kinds of pollution

and your future plans.

The main ecologist of the town.

Tell about environmental problems of our town. Give special statistics (you were given

at previous lessons). What do you do to solve the problems? Remember children

organization “Green Movement”. Tell about environmental meetings and special actions

which were held in the town. Be ready to answer the questions about nature

conservation, radiation.

The representative of communal service of our town.

Tell about difficulties in your work. Be not very truthful at the beginning and say that

everything is OK and ecological situation is quite good in the town. Tell what your

organization does to keep our town tidy and clean. After the videotape comment on

everything you have seen. Ask everyone to use trash receptacles. Be ready to answer the

questions from the audience.

The reporter

Say that you’ve got a videotape which shows that not everything is done to keep our

town tidy and clean. Show the film, give your comments. Ask the representative of

communal service of our town to comment on what he has seen. Take an active part in

the conference.

The 1st representative of Green Peace.

Tell everyone about trash problems. Give a special test for the audience? Asking how

long communal wastes last:

Litter

Term

Correct answer

Traffic ticket

2-4 weeks?

3 months?

A year?

1 month

Banana peel

2 months?

6 months?

15 days?

6 months

Wool sock

6 months?

A year?

5 years?

1 year

Wooden stake

A year?

4 years?

13 years?

4 years

Painted wooden stake

A year?

5 years?

13 years?

13 years

Wax paper cup

A year?

5 years?

3 years?

5 years

The 2nd representative of Green Peace.

Comment on the table. Tell about the necessity of recycling old things, about things

which can be made from wastes. Ask questions to all participants of the conference.

The doctor.

Speak about influence of air pollution on the health of the population of the town. Use

statistics you were given at previous lessons.

Audience

Card № 1

You are a student of the University, 19 years old

Take an active part in the discussion. Ask the director of the power station about water

pollution. Say about bad influence of dumping warm water into the river.

Card № 2

You are a worker of the power station, 45 years old.

Take an active part in the discussion. Ask questions about environmental protection.

Tell about necessity of growing trees.

Card № 3

You are on pension, 60 years old

Take an active part in the discussion. Ask about influence of acid rains and bad breath

of cars.

Card № 4

You are 30 years old.

Take an active part in the discussion. Tell what you personally can do to save our

environment.

Card № 5

You are 35 years old, a housewife, have got 2 children.

You are interested very much in cleanliness of our yards. Say that you are worried very

much with the health of your children. Tell about problems with trash containers,

animal wastes. Ask questions.

Card № 6

You are a student of one of the schools. Ask about air pollution in our town, about

recycling of aluminum. Tell about necessity of participation of young people in the

environmentalist movement.

Instructions for the press-center of the conference.

You will not take part in the conference. Listen to all participants very attentively

making notes for the newspaper. By the end of the conference write an address to all

people of our town saying what they should do and what shouldn’t to save our

environment from pollution.

Учитель выполняет роль ведущего, направляя дискуссию, но не принимая очень

активного участия.

Итогом урока будет обращение, которое можно зачитать и позже поместить на

стенд объявлений для учеников школы. Следующим этапом может быть акция по

уборке территории школы и её благоустройству.



В раздел образования